Jak zabránit ponurosti v interiéru

Barvy jsou radost života. Umíme pomocí nich popsat emoce, přiřazujeme jim vlastnosti, řadíme je podle oblíbenosti. Některé barvy máme spojené s věcmi nebo s osobami, jiné zase se špatnými vzpomínkami. Umíme s barvami zacházet jemně a elegantně a rozpoznáváme jejich nejjemněší tóny, hloubky aodstíny. I ta nejmenší nuance v odstínech nám dává jakýsi skrytý dojem.

Barvy jsou základ
V bytových doplňcích, ale i celých interiérech, je to totožné. Barvy a doplňky, které pro svůj interiér použijeme, často odráží, jací skutečně jsme nebo jak se v daném období cítíme. Pestrost podzimních barev kontrastuje s náhlou podzimní zimou, která je vlezlá a sžíravá. Teplé barvy odstínů červených, žlutých, béžových, hnědých a oranžových barev jsou tak náhle na každém kroku, jakkoli na okolí padá chlad a blížící se zima. Syrové podnebí může být dalším kontrastem k tomu, jak se právě cítíme.

Byt jako obraz nás samotných
Ty správné doplňky, kterými svůj byt či dům vybavíme, nám mohou pomoci nejen zahnat depresi, ale také přečkat zimu až do dalšího jara, kdy opět všechno rozkvete a rozzáří se jasnými a čerstvými odstíny zelené a pastelovými odstíny růžové, žluté a modré.

Jaké barvy na nás nejvíce působí
Oranžová nás umravňuje, tiší příliš agresivní červenou. Oranžová barva v interiéru je střídmá a umravňující, uklidňující. Buddhismus například pracuje s oranžovou barvou právě z toho důvodu, že značí emocionální stabilitu, ale také vyrovnanost těla a mysli, proto jsou roucha mnichů oranžová. Žlutá je teplá barva, připomínající sluneční svit. Rozehřívá nás zvenku i zevnitř. Má blahodárný účinek na studium a také na přemýšlení. Hnědá je zase barvou země, půdy, a tedy značí jistotu, vyrovnanost a někteří odborníci tvrdí, že interiér ve dřevě a béžových barvách je symbol maskulinity a mužnosti.