Umělé oplodňování je výsledkem převratné techniky

Umělé oplodnění se odborně nazývá in vitro fertilizace. Je to metoda početí, kdy se vajíčko a spermie spojí pomocí roztoku ve zkumavce.

Léčba není úplně jednoduchá. Žena je vystavena hormonálním injekcím za účelem dozrávání vajíček, která se odeberou a následně oplodní spermiemi. Oplodněné vajíčko (bývá jich víc najednou) se pak přenáší do dělohy. Bohužel se to pokaždé nepodaří. Ženy jsou ale ochotné pro vlastního potomka tuto metodu podstupovat opakovaně.

Pro náročnost postupu a jeho vysoké ceně, se k němu přistupuje, až když selžou ostatní metody.
dvě batolata

Metoda se využívá v případě, kdy žena má problémy s vejcovody.

Za tento objev dostal Robert Edwards v roce 2010 Nobelovu cenu, ale bohužel jeho dva kolegové, kteří s ním spolupracovali, byli již po smrti.

V Česku se touto metodou ročně narodí kolem 2300 dětí.

Původně nebyl tento způsob početí veřejností přijímán, a naprosto proti byli věřící. Vládly obavy, že takto narozené dítě se nebude moct dál rozmnožovat. Vzhledem k tomu, že Luisa, první dítě ze „zkumavky“, se stala matkou, vyvrací tyto názory. 
chlapec a sluneční brýle

Ano výsledkem této převratné techniky jsou zdravé děti, kteréžijí plnohodnotný život jako ty, co byly počaté přirozenou cestou.

Ti, co nejvíce byli proti, jsou lidé, kteří s plodností nemají problém. Nevědí, co pro ženu znamená vyslechnout od lékaře slova, že přirozeně nikdy neotěhotní. Nemají ani nejmenší tušení, co prožívá pár, když se dozví, že zůstanou bezdětní.

Technika, která umožnila milionům lidí stát se rodiči i přes jejich zdravotní problémy, je úžasná.

Co se týká neplodnosti mužů, kdy ejakulát má špatnou kvalitu, provádí se intracystoplasmatická injekce spermie, kdy se zavádí jedna spermie přímo do vajíčka.
batole s čepičkou

Stává se, že muž neprodukuje zdravé spermie, a tak je možnost u lékaře zakoupit oplodnění spermatem anonymního dárce. Je to chvíle, kdy muž se cítí zbytečný a je potřeba, aby pár dostatečně probral tuto možnost, protože některý muž může mít problém žít s vědomím, že jeho milovaná nosí pod srdcem dítě, se kterým on biologicky nemá nic společného. Mohlo by se to odrazit v jeho vztahu k potomkovi.

Záleží na každém páru, jak se rozhodne žít a co dokáže podstoupit. Rozhodně jsem pro, aby neplodným dvojicím nebyly kladeny překážky, jak od věřících, tak od zdravotnictví, kde se díky zvyšujícímu se počtu nešťastných párů, z toho pomalu stal výnosný byznys. Těžit z neštěstí jiných je dost kruté.