Led žárovky 12 V a 230 V, panely, pásky a reflektory


Jak se orientovat při výběru led žárovky 12 V, případně zdroje s klasickým Edisonovým závitem E27 nebo E14? Parametrů je celá řada, např. teplota chromatičnosti (barva světla), typ patice a závitu, životnost, odběr elektřiny, ale jednou z nejdůležitějších vlastností jsou rozdíly mezi světelnými toky jednotlivých žárovek, LED pásků, panelů a reflektorů.

led žárovka

Světelný tok

Při pořizování osvětlovacího zdroje by vás v první řadě mělo zajímat, jaký světelný výkon poskytuje. Není totiž podstatným parametrem příkon, nýbrž v případě LED diodového osvětlení výkonnostní parametry samotných čipů. A tak při vhazování zboží do nákupního košíku sledujte kromě příkonu i světelný tok. Pro alespoň zevrubné porovnání vám může posloužit následující převodní tabulka, která udává hodnoty v lumenech pro staré typy vláknových žárovek, na něž jsme byli řadu let zvyklí, a máme tedy alespoň přibližnou představu o jejich svítivosti:

  • Pětadvacítka – 25 W– známe ji z malých stolních a závěsných lampiček, jejichž světlo bylo velmi slabé, ale dostačující pro čtení nebo orientaci v prostoru. Svítivost odpovídá 230 lumen.
  • Čtyřicítka – 40 W– používala se nejčastěji na toaletách, na chodbách, ve sklepě a v místech, kde nebylo nutné příliš intenzivně svítit. Svítivost 380 lm.
  • Šedesátka – 60 W– svítilo se s ní v koupelnách, v menších, např. dětských pokojích. Hodnota světelného toku 710 lumen.
  • Pětasedmdesátka – 75 W– nejčastěji používaná vláknová žárovka v centrálních svítidlech většiny místností. Vytvářela světelný tok 920 lm.
  • Stovka – 100 W– její svítivost 1340 lm byla pro většinu náročných požadavků v domácnostech dostačující.

led žárovky

Jak postupoval vývoj čipů

Vůbec prvními typy této polovodičové technologie byly tzv. DIP. Byly to válcové diody z transparentního akrylátu o průměru půl centimetru, ale dokázaly vyvinout světelný tok pouhých 50 lumen na Watt. V polovině 90. let se pak představily inovované modely SMD se svítivostí 80 lumen/W, které již bylo možno osadit do běžných žárovek. Dnes se již využívají čipy 2835 s výkonem 100 lm/W.