Výbava do lesa

Joj to bylo slávy, když někdo obdržel nůž delší, než je šířka dlaně. Ale také nebezpečí, protože to už bylo považováno za zbraň.
A později v mládí na všech vandrech a čundrech, to bylo už vysloveně o potíže s příslušníky VB. Vše, co bylo jen trochu delší, bylo mnohdy zabavováno, a mít něco kvalitního, nedej bože dovezeného z kapitalistické ciziny, tak to už bylo i na kriminál. Ano, taková byla doba. Jít tehdy s mačetou do lesa bylo dobrodružství, které mohlo skončit v base.Práce s mačetou
To už se snad dnes nestává, mačeta se sice stále považuje za zbraň, ale myslím, že dnešní policii je vcelku jedno, kdo co má, pokud tím ovšem někoho přímo neohrožuje.
Kdysi jste si museli něco podobného udělat doma, a to přísně tajně. Výsledek byl někdy skutečně na hraně a mávnutí něčím podobným vás mohlo klidně doslova připravit o hlavu.
Dneska, pokud o něco podobného stojíte, v klidu a bez strachu že vás zavřou se mrknete internet kde se mačety do lesa Bestarmy prodávají a můžete si jich koupit třeba dvacet, máte-li o všem na to. Protože skutečně kvalitní mačeta nestojí dvě koruny, ale pořádné peníze. Ovšem také za to stojí. Nebo by alespoň měla.
Pokud jste někdy někdo držel toto nářadí v ruce, jistě víte, jak je to nepříjemné, když se začne dlaň potit. Proto se dnes u mačet dbá na kvalitní držadlo, tedy správněji rukojeť. Nejideálnější je pogumovaná s vroubky, pak to sedí hezky v ruce a vyklouznutí nehrozí, pokud ji přímo sami nepustíte.Klasická mačeta
Dobrá mačeta je dělána z nerezových ocelí různých kvalit, a podle jejich označení (té oceli) to snadno poznáte.
Tvar mačety může být jakýkoli, obvykle bývá rovný, ale i zahnuté jsou k vidění, a dokonce se prý s nimi pře sekání klacků lépe pracuje. Toto bude ovšem spíše na zvyku, nežli a čemkoli jiném.
Kvalitní nářadí, dá-li se za ně mačeta vůbec považovat ušetří dřinu s malou pilkou a vůbec by měla být přínosem na každém tábořišti.