Hodí se dřevěná pergola na každou zahradu?


Nejprve si pojďme říci, co to vlastně dřevěná pergola Pergoly Trutnov.cz je. Jedná se obvykle o venkovní dřevěnou nevyplněnou konstrukci, tvořenou ve většině případů pouze trámy. Typicky je porostlá břečťanem nebo psím vínem, což jí dodává její klasický vzhled. Kupodivu, ač ji na některých zahradách u nás najdeme, není to ani zdaleka všude. Proč tomu tak je?dřevěná průchozí pergola

Jednou z možností je, že by tato ozdoba zkrátka nezapadla do celkového stylu zahrady a působila by tam velmi rušivě. Pokud máte například po celé ploše trávník, neporušený jediným stromkem či keřem, pak by skutečně pergola, byť umístěná někde u kraje, nevypadala dobře.

Další možností, někdy související s tou první je, že fakt, že majitel ví, že by neměl prostředky či náladu se o něco takového starat. A nenechme se zmýlit zdánlivě zarostlým vzhledem – pergolu je potřeba udržovat v dobrém stavu, jinak hrozí řada nebezpečí. Jedním z těch nejvážnějších je, že pokud jeden z horních trámů shnije, snadno může někomu spadnout na hlavu. Proto je nutné ji pravidelně prohlížet a opravovat, což právě přes hustý porost, který ji zdobí, nemusí být zrovna nejjednodušší, o pravidelném nátěru nemluvě.doposud nezarostlá pergola

S porostem souvisí i další bod. Ačkoliv se jedná o poměrně odolné rostliny, ani břečťan či psí víno nevydrží vše. Často může být půda na pozemku pro jejich růst nevhodná. Navíc s přibývajícím suchem je tu i velmi reálná možnost, že bez pečlivé zálivky zkrátka uschnou, což rozhodně nebude vypadat pěkně. Navíc nějakou dobu trvá, než se porost dostatečně rozroste, a to i za ideálních podmínek. Navíc i on potřebuje péči, například pravidelné zastřihávání.

Jak je vidět, ani tato dekorace není zcela problémů prostá. Je potřeba jí věnovat náležitou péči a starat se o ni, aby vám vydržela mnoho let. Odměnou vám však bude hezké posezení v letních dnech. Zda to za tu cenu stojí, záleží na zvážení každého z nás.