Jak si vybrat nejlepšího přítele člověka

Pořídit si malého či většího kamaráda, se kterým budete trávit svůj volný čas je úžasné, ale zároveň také zavazující. Pes totiž není jen věc, kterou můžete odložit okamžitě, jakmile vás přestane bavit. Je to živý tvor, který potřebuje lásku, náklonnost a spoustu vašeho času a péče. Proto je velice důležité vybrat si vhodné plemeno, které bude vyhovovat právě vám a nikomu jinému.

Nenechte se při výběru svého čtyřnohého přítele zlákat doporučením kamaráda, nebo momentálním trendem a svou volbu založte na své povaze s životním stylu. Kritéria, na které byste se u každého plemene měli podívat a zamyslet se na nad tím, co chcete jsou:

·         zkušenosti s chovem psů (zda už jste vlastnili psa či nikoliv)

·         prostorové možnosti (byt či dům se zahradou)

·         vaše fyzická zdatnost (záleží na tom, zda jste lenoch, sportovec, nebo něco mezi tím)

·         časová flexibilita (tedy kolik času jste schopni psovi věnovat)

·         finanční možnosti (každý pes má své specifické potřeby)

·         povaha psa (přátelský, mazel, ostrý, apod.)

·         vhodná velikost psa (malý, střední, nebo velký)

·         pohlaví psa (fena či pes)

Existuje samozřejmě mnohem více aspektů, podle kterých se orientovat, přičemž zaměřit byste se měli zejména na důvod, proč si ho vlastně chcete pořídit. Chcete mít nového kamaráda na mazlení? Pořizujete ho k dětem, nebo jen k dospělým? Má vám hlídat pozemek? To jsou jen některé z otázek, na které si musíte před výběrem odpovědět.

Jaký pán, takový pes

Abyste si mohli úspěšně vybrat dokonalou rasu psa, tak musíte vědět nejen to, jaké pro něj máte prostory, nebo kolik peněz do něj můžete investovat, ale také to, jací jste vy. Vycvičitelnost, učenlivost a přirozený temperament jednotlivých plemen je něco, s čím musíte počítat. A pokud se nedokážete postarat ani o rybičky, tak například bojové plemeno pro vás rozhodně nebude to pravé.

Jestliže se vám nechce trávit venku spoustu času v jakémkoli počasí, tak si rozhodně nepořizujte huskyho. Každá psí rasa má svou charakteristiku, kterou byste si předem měli zjistit. I když si možná myslíte, že to není důležité, tak výběr vašeho mazlíčka by se měl zakládat především na vašem životním stylu a povaze. Aktivní pes bude totiž s lenivým páníčkem dělat jen neplechu.