Co vám nabízí chovatelské stanice?

Při výběru čtyřnohého miláčka musíte zvážit spoustu aspektů, podle kterých si vybrat to správné a jediné plemeno, které si pořídíte. Potom ovšem nastane další otázka, a to jestli budete chtít pejska s průkazem původu (PP) nebo bez něj. Když se budete chtít poradit s odborníkem, nebo i se svým známým, tak vám jistě všichni řeknou, abyste si pořídili psa s PP. Proč to tak ale vlastně je a kde takové psy hledat?

Chovatelské stanice se vyznačují tím, že každé štěně, které se u nich narodí, ať je stanice specializovaná na jakékoli plemeno, tak automaticky získá svůj průkaz původu. PP je doklad, ve kterém najdete nejen plemeno a jméno psa, ale také jméno chovatelské stanice a minimálně tři generace předků vašeho nového miláčka.

Důvod pro koupi psa s PP

Důvodů lze jistě najít mnoho, ale nejdůležitější jsou tři.

1.      Získáte psa, jehož předci byli posuzováni na výstavách. Budete tak mít “standardního“ psa, tedy alespoň co se týká jeho vzhledu. U jeho předků se totiž posuzoval každý kousek jeho těla, včetně výšky, počtu zubů, barvy srsti, nebo nesení ocasu.

2.      Všichni chovní psi, tedy i rodiče vašeho štěňátka prošli zkouškami z poslušnosti, obrany a dalších. A vzhledem k tomu, že se na výstavách hodnotí i charakter psa, tak máte dost vysokou šanci, že váš přírůstek do rodiny bude mít vlohy pro poslušnost, učenlivost a bude dělat čest charakteristickým znakům svého plemene.

3.      Díky tomu, že u psů s PP lze dohledat jejich předky, tak lze dohledat také jejich nemoci. Proto se psi párují dohromady tak, aby na své potomky nepřenášeli nemoci, kvůli kterým by mohli mít v budoucnosti zdravotní potíže.

Tohle všechno ovšem neznamená, že vám chovatelská stanice prodá psa, který bude naprosto perfektní, a to jak z hlediska vzhledu, tak i zdraví a povahy. Nikdy nemáte úplnou záruku toho, že váš pejsek nebude nemocný. A co se týká povahy, tak velká část z ní závisí nejen na genech, ale také na socializaci a především na vás. To, jakého psa nakonec budete mít doma tak nezávisí pouze na chovatelích. Nicméně u psů z chovatelských stanic máte skutečně jistotu toho, že je pes čistokrevný. Kromě toho máte vyšší šanci, že bude během celého života zdravý. Povaha a poslušnost záleží na vás, ale vaše štěně k tomu bude mít jistě větší vlohy.

Pes bez PP je fajn, ale pokud chcete přesně vědět, odkud váš čtyřnohý přítel pochází a chcete mít větší jistotu nejen jeho původu, ale také povahových rysů a zdraví, tak se spolehněte na některou z chovatelských stanic a pořiďte si štěně s PP.