Jaká chemie do vířivky se nejčastěji používá

Úprava vody ve vířivých vanách se poněkud liší od velkých objemů bazénů. Především jde o to, že zde tekutina cirkuluje pod tlakem trysek při vyšších teplotách, které mají neblahý vliv na desinfekční prostředky tím, že snižují jejich účinnost. Při výběru vhodných výrobků dbejte na to, aby byly přímo určeny jako chemie pro vířivku Chlorito. Dávkovat je lze automaticky, ale nejběžnější je ruční způsob buď v tabletách, nebo v gelové či kapalné formě.

voda v nádrži

Chlorování

Využívá se velmi často, i když tuto metodu dnes mnohdy nahrazují tablety s aktivním kyslíkem. Problematické je jejich dávkování, neboť při vyšší teplotě nad 30 stupňů se chlór rychleji odpařuje a pak se stává, že desinfekce přestává účinkovat po velmi krátké době. Řeší se to speciálními tabletami, které se rozpouští velmi pomalu a postupně, a které vydrží v dávkovacím plováku přibližně sedm dní.
Oblíbené jsou zejména aplikace přípravků tzv. tři nebo pět v jedné, kdy je kromě chlóru jejich součástí i algicidní složka proti řasám, vločkovače, změkčovače apod.

Aktivní kyslík

Aplikuje se buď v tabletkách s aktivátorem, nebo v tekuté formě a výhodou tohoto způsobu je zdravotní hledisko. Kyslík je silné oxidační činidlo, které rozkládá buňky mikroorganismů, ale na lidskou pokožku a sliznice nepůsobí tak agresivně, jako chlór. Nevýhodou je však poněkud vyšší cena.

voda v bazénuhttps://cs.bab.la/slovnik/cesky-anglicky/usazov%25C3%25A1n%25C3%25AD src=“https://jollypixie.cz/wp-content/uploads/img_a351012_w3185_t1565777353.jpg“ style=“max-width: 53%; max-height: 53%;“>

Změkčovače

Zvláště u vířivých van je zásadní pravidelně kontrolovat pH vody. Je to důležité vzhledem ke správnému dávkování desinfekčních prostředků a také kvůli zanášení potrubí a armatur. Velmi tvrdá voda způsobuje usazování minerálních iontů vápníku a hořčíku, které omezují funkci technologického zázemí a mohou jej i poškodit. Minerální nánosy se nejčastěji projevují problematickým ohřevem a větší spotřebou elektřiny pro vytápění. Uvnitř trubek a ventilů a v tryskách se také usazují nečistoty a vodní řasa a jednou za čas je nutné provést čištění speciálními přípravky a napuštění nové čisté vodní lázně.

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.