Když kočka musí jinam…

Může se však stát, že z ničeho nic se setkáte také s nejčastějším problémem, se kterým se setkávají chovatelé koček. Pokud totiž vaše kočička nebo kocourek začne najednou chodit místo na svoji toaletu jinam, můžete mít problém.

koťata na slámě

Nemusí se samozřejmě jednat o nijak závažnou poruchu, ale jakmile vám kočička půjde místo na svůj záchodek jinam, je potřeba se nad tím zamyslet. Kočičky jsou totiž z historie zvyklé na pouštní oblasti a vždycky upřednostňují záchod naplnění písek připomínající stelivo. Za normálních okolností tam jdou raději než kamkoli jinam. Pokud se však rozhodne navštěvovat jiné místo, ať už je to koberec či váš kufr nebo dokonce vaše postel, mělo by to být pro vás znamení, že něco není v pořádku a měli byste se hned vrhnout na přemýšlení o důvodu tohoto chování.

Co zkontrolovat?


        Místo

Uvědomte si, jestli jste kočičce nepřesunuli toaletu z místa na místo. Možná ji nové místo nevyhovuje, protože je tam příliš velký ruch a nemá klid. Možná má také záchod na místě, kam se ji špatně chodí. Sice jste chtěli uklidit záchod z pohledu hostů a důmyslně jste ho uklidili, ale chudák kočka má teď problém, když potřebuje, najít cestu na onu místnůstku. Dávejte také pozor na to, jestli místnost, kde má váš mazlíček toaletu nemůže být nečekaně zavřené a chudák zvíře se nemůže na toaletu ani dostat.
kolíček na nose


        Stelivo

Na trhu je velká řádka steliv a my často vybíráme to, které je pro nás nejen na údržbu snadné, ale také finančně málo náročné. Jenže takové stelivo nemusí vyhovovat právě vaší kočce. Silikonová steliva či dřevěné paletky se mohou nepříjemně tlačit do tlapiček vašeho mazlíčka a ten může dokonce trpět bolestí a odmítne do takového prostoru vůbec vejít.

Může také hrát roli samozřejmě množství steliva, které použijete. Pokud ho dáte málo, zvíře si pořádně nezahrabe a raději půjde do květináče, pokud dáte steliva zase příliš, kočka si bude připadat nejistě, protože se ji ve stelivu budou bořit pacičky.

Hygiena je samozřejmě základ a nesmí se podcenit. Jako první, pokud vám kočka šla udělat louži jinam, než jste zvyklí, byste měli zkontrolovat právě toaletu. Je čistá? Nesmrdí? Ono se řekne, že zvířeti vždycky její výkaly odnesete, ale některé druhy steliv nedělají vyloženě hrudky a nemusíte odnést všechno. To pak nadále smrdí v toaletě a zvířeti to může vadit. Nezapomínejte, že kočky jsou čistotné a potřebují opravdu kvalitně vyčištěnou a udržovanou toaletu.

Na druhou stranu to zase nesmíte přehánět. Pokud vystýláte mazlíčkovi záchod igelitovými podložkami, abyste měli snadnější údržbu, mohlo by ho to taky zlobit. Šustění igelitu je může při jejich potřebě rušit tak, že už tam nejdou. Třeba dlouhosrstým kočkám můžou vadit vznikající výboje statické elektřiny.

Pokud nenajdete žádný důvod, proč by váš mazel měl chodit na jiná místa, navštivte s ním veterináře, může mít i jiné starosti a bolesti!