Ruční práce

Její hodnota je prakticky nevyčíslitelná, navzdory tomu si jí můžeme pořídit a to mnohdy velmi lacino. Čím to ale je, že výrobky jiných lidí na jednu stranu dokážeme ocenit jako úžasné, avšak na stranu druhou za ně nejsme ochotni zaplatit mnoho? Je to zajímavý paradox, umíme se rozplývat nad věcmi, které máme na dosah a to i finančně, ale nekoupíme si je, jelikož jsou moc drahé a někde v obchodě stojí podstatně méně, i když nejsou tak překrásné.

Ruční práce je v našem světě velice nedoceněná a každý z nás si musí odpovědět na otázku, proč tomu tak je sám. Pokud se pokusíte sami něco vytvořit, poznáte, co úsilí stojí výroba jednoho hrnečku, jediné náušnice nebo třeba adventního věnce.

Je jisté, že pokud nejste přirozeně talentovaní, nepůjde Vám všechno lehce a uděláte při výrobě mnoho chyb, ale ty Vás posunou dál a nakonec zjistíte, že jste překonali talentované, jelikož ti, jimž jde všechno snadno, nevkládají většinou žádné úsilí, do svého rozvoje. Proto pokud se Vám něco nepovede na první pokus, nevěšte hlavu a zkoušejte to dál. Můžete začít u lehčích věcí z papíru a propracovávat se dál a dál. Možností je kolem nás tolik, že se ani spočítat nedají a je to zábava, něco vytvářet.

Ti, jež se natahují po hvězdách, toho v životě více dosáhnou.


Ale kde začít

Začátky jsou vždycky těžké, to známe snad každý. Nejlepší je proto začít s někým, třeba i s vlastním dítětem, jemu tak pomůžete a sebe podpoříte. Abyste mu totiž něco ukázali a něco ho naučili, budete se to muset naučit sami a tak se vlastně budete posouvat stále dál. Jinou možností jsou kroužky pro dospělé, kde se vyučuje různým výtvarným technikám, nebo zdokonaluje to, co už umíte.

Umět něco se Vám bude jistě někdy hodit, a kdyby už nic jiného, nádherně se u toho relaxuje. I když se člověk vzteká, že se ten papír nechce slepit, nebo že ta hlína nedrží, nic se nevyrovná tomu pocitu, když se Vám to po několika neúspěšných pokusech konečně podaří. Jako bonus navíc získáte množství ručně vyrobených věcí, které se dají použít jako dárky a můžete tak trávit čas ve společnosti zajímavých lidí, ale i se svými dětmi. Začít můžete kdykoli, kam budete pokračovat je vždy jen na Vás.