Stolní hry

Již ve starověkém Egyptě (cca 3500 let před naším letopočtem) hráli staří Egypťané stolní hry. Nejednalo se pravda o deskové hry tak, jak je známe dnes, ale princip byl stejný. Vyhrát nad ostatními v rámci pevně daných pravidel. Postupem času se vyvinuly hry, které každý z nás zná, jako jsou třeba šachy, mariáš, člověče nezlob se a tak podobně. Nicméně v posledním století začaly různé deskovky vznikat ve velkém a je tedy z čeho vybírat.
kanadské monopoly
Stolní hry můžeme rozdělit na několik základních kategorií.
·         strategické
·         závodivé
·         poziční
·         pátrací
·         vědomostní
·         tipovací
Každému se může nejvíce líbit jiný typ, každopádně ve všech kategoriích existuje hra, která dozajista sedne každému.
V roce 2018 byla v České Republice nejvíce kupovaná hra „Krycí jména“. Jedná se o strategickou hru, kde se pomocí dvouslovných spojení musí odhalit, který hráč má jakou úlohu. Světově ale vede bezkonkurenčně deskovka, o které jste jistě slyšeli. Hra „Monopoly“ je legendou, kterou v roce 1943 vytvořil Charles Darrow. V této hře se stanete obchodníkem kupujícím stavby a snažíte se jako obchodník nezbankrotovat. Dnes již existují varianty prakticky pro kterékoli město od Berlínu po Hannover. Dále pak přibývají různá rozšíření, se kterými se prodlužuje hrací čas a možnosti tahů a strategií.
desková hra osadníci z katanu
Kdy jste naposledy hráli nějakou deskovou hru vy osobně? S největší pravděpodobností už to nějaká ta chvilka bude. Ale proč? V dnešní době internetu a televize základní a jednoduché principy, jako jsou právě hry pomalu mizí z běžného života většiny lidí. Je to veliká škoda, jelikož mimo jiné právě díky tomu přestáváme logicky uvažovat, spolupracovat ale hlavně komunikovat mezi sebou. Co tedy zajít do nejbližšího hračkářství, zastavit se u regálu stolních her, vybrat tu, která se vám bude nejvíce líbit a zkusit pozvat své známé na příjemný večer?