Čím zvýšit výkonnost pracovníků


Jako první bychom se měli zaměřit na velmi základní a jednoduchou věc a tou je přímo pracovní prostředí. Kancelář, nebo jakákoliv místnost, kde pracovníci odvádějí svoji práci, by pro ně měla představovat příjemné prostředí, kam se rádi vrací a kde se cítí dobře. To je základním pilířem k vyšší výkonnosti zaměstnanců. Velkou roli hrají zvolené barvy prostředí. Už dánský lékař Niels Ryberg Finsen obdržel Nobelovu cenu, když svým výzkumem prokázal, že barevná chvění ovlivňují lidské tělo a vyvolávají nejrůznější možné reakce.
barevná textura
Modrá, zelená
Tyto studené barvy, se hodí do dílen, provozů, ale i do kanceláří. Navozují pocit chladu a soustředěnosti. Volte je tedy tam, kde lidé mají takovou pracovní zátěž, až jim je z toho „horko“ a potřebují se okolními barvami zchladit. Navozují pocity klidu, serióznosti a důvěry.
Žlutá, oranžová, červená
Tyto teplé barvy, působí naprosto opačně, než barvy studené. Navozují pocit tepla, jsou vhodné do míst, kde se pracovníci vystavují většímu chladu – například i do recepcí, kde je neustálý průvan od otevírání dveří. Tyto barvy se hodí i do těch částí podniku, kde se vyvíjí. Podporují kreativnost a nápaditost. Vytváří pocit „slunce“ – dobré nálady, optimismu, úsměvu.
Růžová, fialová
Tyto barvy jsou velmi zrádné. Ne na každého působí dobře, jelikož uklidňují, může se stát, že pracovníky spíše budou uspávat. Nevolte je tedy do kanceláře, pokud ano, tak jen na část zdi, nebo v kombinaci s jinými barvami. Tyto barvy se spíše hodí do prostoru se zákazníky – relaxační centra, kosmetická studia.
Červená
Podporuje kreativitu, elán a upřímnost. Stimuluje pracovníka k větší přirozené aktivitě. Ovšem je třeba opatrnosti na větších plochách, kde muže vyvolávat hádky a zbytečnou agresi.
smíchané barvy
Šedá
Šedá barva je velmi elegantní a neutrální. Bez kombinace s jinými barvami, však na pracovníky může působit beznadějně, vyvolávat v nich smutek a tím i snížit pracovní nasazení.
Při tvorbě toho správného pracovního prostředí, se ovšem nesmí také zapomínat na dobře zvolený nábytek, který by měl být nejen praktický a funkční, ale měl by dobře doplňovat zvolené barvy zdí.