Co stojí za dětskou obezitou

I když je pohyb u dětí naprosto přirozenou věcí , na nárůst dětské obezity nestačí. Zdá se, že jsou tu jiné aspekty, které se na kilech navíc už u těch nejmenších podílejí. Školní děti tráví spoustu času u počítače a televize a sport je dost často vůbec neláká. Hodiny tělocviku ve škole nestačí a stravování ve školní jídelně se obchází. Děti si raději zakoupí nezdravé sladké nápoje, hamburgery nebo čokoládové tyčinky. Ale výskyt dětské obezity překonal i ty nejhorší představy. Začíná totiž už hned po narození.

hamburger

Čím baculatější, tím hezčí?
Traduje se to snad už odjakživa: čím větší a silnější dítě se narodí, tím mají všichni větší radost. Je přece silné a tudíž musí být i naprosto zdravé. Faldíky jsou tak roztomilé, že ani samotné matky nezarazí, že na sotva půlroční dítě kupují oblečky jako pro roční. Nikoho ani nenapadne, že s váhou mají problémy už kojenci a nikdo ji neřeší, protože se předpokládá, že ze svojí baculatosti vyrostou. Ale problémy s váhou se musí řešit už od kojeneckého věku, neboť obezita hrozí i plně kojenému miminku! Pro kojence, kteří mají sklon k nadváze, kojení dle jejich potřeb neprospívá tak jako dětem s normální váhou, protože se u nich ještě více upevňuje vazba uspokojení a pohody spojená s jídlem.

zábava

Celoživotní onemocnění
Když obezita dosáhne u dítěte určitého stupně, stává se chronickou a tudíž nevyléčitelnou.Bohužel si kil navíc rodiče všimnou až se vstupem dítěte do školky. Při dětském dovádění, neustálém pohybu a různých soutěžích se tlusté děti stávají terčem výsměchu z neobratnosti a pomalosti. Aby se obezita nestala celoživotním problémem, je třeba se včas zajímat o prevenci nikoliv až ve školním věku, nýbrž už v tom nejranějším.Velkým varováním je tzv. monstrózní obezita, kterou dříve nikdo neznal a jenž dnes trápí téměř 34 tisíc dětí.