Společně s klíšťaty, komáry a mouchami patří mezi nejotravnější hmyz právě octomilky. Na rozdíl od klíšťat a komárů si je můžeme sami vypěstovat doma. Jsou témě ř všude, a to hlavně v létě. Milují sladké nebo výrazné pachy a chutě, jejich oblíbeným sídlištěm je ovoce. Právě odtud dostaly název ovocné nebo vinné mušky.
· Nestačí hlídat ovoce
Octomilky se často srocují okolo ovoce, které je už velmi zralé nebo nahnilé. Také se často drží v přítomnosti směsného odpadu. Stejně rády mají i šťávy, vína a mísy se zralým ovocem na slunci, protože pak rychleji hnijí.
Jak fungují mušky a proč jich je tolik?
Octomilka žije asi tři až pět dní. Během té doby naklade jednou někam, kde bude blízko potrava, až pět stovek vajíček. Z těch se za tři dny líhnou nové octomilky. Dostávají se k nám zvenčí. Proto když spatříte jednu octomilku, všechno ovoce, které bylo na stole, omyjte a schovejte pod poklop nebo pod síťku. Také ihned vyneste koš.
Jak se octomilkám předejít?
Octomilky neohrožují zdraví nás ani našich dětí. Ale mohou přenášet viry a bakterie. Proto je lepší octomilkám předcházet.
1. Vždy udržujte v kuchyni čisto a hygienicky nezávadné prostředí
2. Nechávejte venku jenom ovoce, které má tvrdou slupku, jako jsou pomeranče, grepy a banány
3. Ve chvíli, kdy se bude zdát, že ovoce nahnívá, je rychle vyhoďte do koše, který má uzavíratelné víko
4. Nikdy nenechávejte v kuchyni ani v jiných místnostech nedojedené zbytky jídla
5. Džusy, šťávy a limonády vždycky zavírejte, dopíjejte, nebo vylévejte a ihned umyjte sklenice
6. Jednou za čas používejte „krtka“, tedy chemický čistič odpadů, který odstraní zbytky i z odtoku. I to může octomilky lákat, aby přiletěly do vašeho obydlí hodovat na zbytcích a naklást u vás vajíčka
Pokud chcete s octomilkami zatočit, pořiďte si přírodního likvidátora: masožravou rostlinu!