Stále více zachráněných dětí

Stále více párů touží po svém vlastním miminku marně. A stále více se rodí dětí, které jsou nedonošené. Co je důvodem těchto komplikací?
·        Ženy se stávají matkami ve vyšším věku.
·        Po asistované reprodukci dochází k vícečetným těhotenstvím.
Dříve některé děti, které se narodily předčasně, neměly šanci na plnohodnotný život. Některé neměly šanci na vůbec žádný život. Lékařská věda jde neustále kupředu, a tak se daří zachraňovat stále více dětí, aniž by si nesly do života trvalé následky. Zásah lékařů je nutný někdy už před samotným narozením dítěte. Ultrazvukem a dalšími moderními metodami, jsou lékaři schopni zjistit, jestli nebude dítě trpět nějakou vrozenou vadou, která by se dala včas odstranit.
miminko po porodu

Konečně mají šanci

V Centru fetální medicíny Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí se provádějí náročné operace
–         brániční kýly
–         vrozené vývojové vady vylučovacího ústrojí
–         vývojové vady hrudníku
–         a další operace, bez kterých by s největší pravděpodobností miminko zemřelo ještě v těle matky nebo krátce po svém vstupu na svět.
Právě brániční kýla je velice nebezpečná vada, která se dá operativně odstranit ještě v matčině děloze. Kolem třicátého čtvrtého týdne se do dýchací trubice plodu zavede miniaturní balónek, který dýchací trubici uzavře. Balónek se ponechá v trubici přibližně měsíc. Za tu dobu by mělo dojít k dostatečnému rozvoji plicní tkáně.
prcek s úsměvem
Pokud by k tomuto zákroku nedošlo, do hrudníku by se tlačily orgány zažívacího traktu. Dříve neměly šanci na přežití ani děti, které se narodily předčasně. Hranicí, která je u nás stanovena, je dvacátý čtvrtý týden těhotenství. To je velký problém, protože orgány dítěte ještě nejsou na život mimo dělohu připravené. V těchto případech pomáhají lékařům stále dokonalejší přístroje. Například monitorovací zařízení, která dokáží hlídat stále více tělesných funkcí.