Nejmenší, nejlehčí a nejkrásnější pes, čivava

Pro všechny milovníky psů je samozřejmě malý, panelákový prostor velkou překážkou. Pokud si ovšem vyberete správné plemeno, tak si i do malého bytu můžete pejska pořídit. Stačí velikosti bytu přizpůsobit velikost psa.

Čivava je původem z Mexika a jméno dostala po mexické provincii Chihuahua. Dorůstá přibližně do 20 cm v kohoutku a váží 500 g až 3 kg. Původně existovala pouze krátkosrstá varianta tohoto mazlíčka, ale v Americe se podařilo chovatelům vyšlechtit také variantu dlouhosrstou. Co se týká barvy jejich srsti, tak může být prakticky jakákoliv, takže si můžete vybírat jak je jen libo. Mohou být bílý, hnědí v mnoha odstínech, šedomodří, nebo černí a v případě jakékoli barvy mohou mít také bílé znaky. Co je skutečně typické pro vzhled čivavy je to, že má drobné tělo, velkou hlavičku a dlouhé ušní boltce.

Malý pes, velká odvaha

Možná byste to od takto malého plemene nečekali, ale čivavy jsou neuvěřitelně ostražité a oplývají úžasným sebevědomím. Jsou proto vhodné pro každého, kdo má tyto vlastnosti rád. Zároveň ale potřeba, aby byl páníček dobrým cvičitelem, protože bez zaslouženého výcviku a striktních pravidel doma i venku se mohou stát agresivními a nezvladatelnými.

Péče o ně není z pohledu krmení, ani procházek nijak náročná. Rozhodně to není typ psa, který by dokázal a chtěl venku běhat celé hodiny za jakéhokoliv počasí. Zato jsou ale úžasnými společníky, jejichž společnost si budete moci v bytě užívat kdykoli jen budete chtít.

Nejtěžším bodem chovu je porod

Ano, je to tak. Snad největším problémem během chovu čivav je skutečně jejich porod. Bývá totiž náročnější z důvodu velké hlavičky štěněte. Stejně tak ani poporodní péče není vůbec jednoduchá. V případě, že si chcete pořídit první pejska, tak je koupě u chovatele samozřejmě jasná. Pokud chcete dalšího, tak byste se možná měli obrátit znovu na chovatele a vzít si dalšího čtyřnohého mini přítele znovu od něj. Ušetříte si tak spoustu starostí a nepříjemností spojených s náročnou péčí.

Velkou výhodou u chovatelských stanic čivav je nejen prvotřídní poporodní péče, ale také jistota čistokrevnosti vašeho nového miláčka, znalost jeho rodokmenu a také vyšší šance, že bude během svého celého života přirozeně živý, zdravý a čiperný.