I práce může být zábava

Člověk potřebuje k životu a pro svůj odpočinek také zábavu.Termín zábava je celkem relativní. Jsou lidé, pro které je ten nejlepší odvaz činnost, kterou ostatní lidé shledávají jako poměrně těžkou práci. Pro celou řadu lidí je třeba práce na zahradě synonymem těžké roboty, která je navíc celkem nesmyslná, pokud vezmeme v potaz relativně nízké ceny ovoce a zeleniny v hypermarketech. Na druhou stranu je celá řada lidí, kteří si právě těžkou prací nejvíce odpočinou a v práci s půdou a zeminou naopak vidí smysl života. Sázet a sklízet, vždyť o čem jiném je náš život. Mnoho lidí těší vidět doslova růst před očima plody své práce a celkem vůbec je nezajímá, že náklady na kilo mrkve pěstované jsou vyšší než náklady na mrkev zakoupenou v obchodě.

Nejinak je to i s domácími kutily. Co na tom, že v Česku máme skutečně velmi bohatou nabídku nábytku všech cenových kategorií a nepřeberného množství druhů. Vždyť není nad vlastnoručně vyrobenou šatní skříň, botník nebo dokonce i vlastní terasu.
 

Dobíjet si baterky

Zkrátka každý člověk je jiný a každý člověk se baví svým vlastním způsobem. Důležité je, abychom našli zábavnou činnost, kterou se dobíjíme. Činnost, která nás zbavuje stresu a který nás nabíjí novou energií a především dobrou náladou. Dobrou náladu bychom si měli udržovat už s ohledem na naše nejbližší. Jak s námi mají vydržet, když se tváříme jako kakabus. Přitom někdy se může jednat o vyložený protimluv. Znal jsem například paní, která pracovala v hospici a aby předešla syndromu vyhoření, jako dobrovolník docházela každý týden do zařízení pro mentálně postižené osoby.

Mnoho lidí shledává, ženejlepší je nedělat vůbec nic. Pokud mezi tyto lidi patříte, rozhodně není důvod se stydět. Je jedno, zda budete koukat do stěny, nebo si půjdete prostě dáchnout. Dostatek spánku je zapotřebí a většině lidem schází. Celá řada psychologů se shoduje v tom, že člověk by alespoň chvíli denně neměl vůbec nic dělat. Zdánlivá pasivita velmi prospívá rozhárané psychice.