Jakou barvu peří mu vybere?

Pokud bydlíte v rodinném domku, máte vyhráno. To když vám vnuk na otázku, cože si přeje k šestým narozeninám odpoví, že by chtěl papouška nebo andulku, vás tolik nezaskočí. Klec se dá zavěsit pod krytou terasu anebo volně do zahrady. Tam může od jara do podzimu andulka prozpěvovat.

Dva dny před oslavou jeho narozenin se spolu vypravíte do specializované prodejny pro chovatele. Když vidíte, jak mu září oči, jste rádi, že mu můžete jeho přání splnit. Cestou vymýšlíte, jaké jméno dostane.

 

Zelenou nebo modrou?

 
Ve velké kleci prozpěvuje asi patnáct barevných papoušků a andulek. Vnuk se nakonec rozhodne pro modrého ptáčka s bílou šešulkou. Dokoupíte proutěnou klec a potřebné propriety k dennímu životu opeřeného krasavce. Nový majitel na něm může nechat oči. A už během cesty domů ho učí první slovíčka, v naději, že se mu je jeho papoušek naučí opakovat.

V den narozenin se dostane novému dárku čestné pozice. Jeho klec je zavěšena nad oslavencovu hlavu. A během celého slavnostního odpoledne si radostně prozpěvuje. V noci, když vnouček usne, ze spaní si mumlá:  Je to modrý ptáček…. a jmenuje se Fiškus. Každé ráno, než odejde do školy, mu dosype zob a vymění vodu.

Stará se o něho opravdu vzorně. Nezapomene cestou ze školy natrhat zelené listy pampelišky, které má Fiškus nejraději. Když je potřeba, celou klec vyčistí a vyluxuje. Během léta ji zavěšuje na spodní větve ořešáku v rohu zahrady, kde mu dělají společnost všichni ptáci v okolí.

A tak, když se rok s rokem sejde a vnouček se chystá na oslavu sedmých narozenin, už vás jeho přání nezaskočí. Přeje si štěňátko a vy už víte, že bude v dobrých rukách. Že už se o něho bude umět postarat. A tak s vnoučkem zajedete do místní chovné stanice. Fenečka čivavy, která na něho oddaně upře svoje psí oči vycítí, že přišel její nový pán.