Kde hrozí nebezpečí našim nejmenším

Když se děti změní z klidně ležících miminek ve zvídavá batolata, maminkám teprve začínají ty pravé starosti o jeho bezpečí. Dětská zvídavost je přirozená vlastnost. Kdyby děti nebyly zvídavé, museli bychom si myslet, že snad nejsou ani zdravé. Jakmile začnou lézt a batolit se, zkoumání okolního světa patří k jejich hlavním činnostem. Nejsou to jen pády při pokusu o první krůčky, ale také škrábance a zranění při objevování venkovního, ale především domácího prostředí.
dítě u okna

Rodiče mají tendenci doma polevovat ve své obezřetnosti a nejvíce se o svoje děti bojí venku při procházkách. Pro malé dítě je však největším nebezpečím právě každé místo jeho domova. Vy jej  důvěrně znáte, a proto si myslíte, že i vaše dítě v něm musí být v bezpečí. To jej však teprve poznává a my se musíme zamyslet nad vším, co jej zde ohrožuje.
V poslední době se stále více objevují pády malých dětí z oken. Vůbec pády z výšek jsou nejčastější příčinou velmi vážných poranění nejen předškolních dětí, ale i těch starších. Rodiče podceňují toto nebezpečí a na svoje děti nedostatečně dohlížejí. Jak jinak si vysvětlit, že se matky zapomenou u kávy se svojí kamarádkou, aniž ví, že jejich malý nezbeda si ve vedlejší místnosti vylezl ze sedačky na parapet otevřeného okna? 
batole s kýblem
Nebezpečí zranění však hrozí našim nejmenším úplně v celém bytě. Faktem je, že kdyby byla maminka tak úzkostlivá a pořád se o svoje dítě bála, vlastně by nemusela dělat nic jiného než za prckem v době jeho největšího rozvoje neustále chodit a nespustit z něj oči. To určitě dost dobře nejde, ale máme jistě dětskou ohrádku, ve které dítě necháváme vždy, když víme, že se mu nemůžeme plně věnovat. Zabezpečit svůj domov stoprocentně nelze, přesto můžeme odstranit a upravit nebezpečné předměty, využít bezpečnostní dětské pojistky a eliminovat tak co nejvíce možnosti úrazů.