Kultura stolování

Dnešní doba je uspěchaná a plná moderních vymožeností. Neustále se snažíme držet s ní krok a obstát bez úhony. Základem toho, jak toto vše ustát, je pevné zázemí a tím mohou být zvyky, které máme v našem soukromém životě. A sem bezesporu patří i kultura stolování.
podzim a hrníčky
Čas na jídlo bychom si měli udělat alespoň u oběda nebo večeře a pokud možno ho strávit s někým, kdo je nám blízký, ať už se jedná o rodinu nebo přátele. Nejen dobré jídlo, ale i kultura stolování by měly udělat z obyčejného poledního nebo večerního jídla zážitek. Základem všeho je prostřený stůl. Zde záleží na příležitosti, zda se jedná o významnou oslavu, svátek nebo všední den. Stůl by měl být dostatečně velký, aby všichni, kdo u něj budou sedět, měli dostatek prostoru, židle by měly být pohodlné a v souladu s výškou stolu. Bohužel tyto společně strávené chvilky u jídla se pomalu vytrácí a tak by jistě stálo za to, místo osamoceného pojídání v obýváku před televizí, alespoň občas naplánovat společné posezení u stolu s dobrým jídlem, pitím a popovídáním si.
Pro všední den nemusí být výzdoba stolu nijak honosná, v jednoduchosti je krása a málo je někdy více. Stolování samotné může být jednoduché. Dbát bychom měli hlavně na čistotu, volbu ubrusu, talířů a příborů. Nejen žaludkem, ale i očima se jí, a proto servírování jídla nepodceňujte. I studená večeře bude chutnat lépe připravená na talíři a v klidu připravená ke konzumaci u stolu. Jídlo si vychutnejte v klidu a pohodě.
večeře pro dva
Pokud máte malé děti, používání ubrusu nebude zrovna praktické, ale i to se dá vyřešit, např. omyvatelným prostíráním, které může být pro malé jedlíky s motivem některého z jejich oblíbených hrdinů, postaviček nebo zvířátek.
Na každou příležitost by měly být součástí kultury stolování ubrousky. Pomyslnou třešničkou na dortu pak mohou být drobné dekorace jako květiny, svíce apod.

5.0
01