Plánování je víc než skvělé

Vzpomínáte si na třetí díl oblíbené „Básnické“ série „Jak básníkům chutná život“ a na pragmatického učitele lidové školy umění, který měl celý svůj život naplánovaný a jednotlivé položky měl zapsané v rámci životního plánu? Zde následuje svatba, auto, první dítě, dovolená v Jugoslávii, pracovní postup, druhé dítě, druhá dovolená v Jugoslávii,. Dále jen samá pozitiva a sociální jistoty. Jedná se o klasickou a dalo by se říci i kultovní scénu, která rozesmála tisíce lidí. Nicméně na životním plánování rozhodně není nic špatného. Naopak, kdo plánuje, ten i realizuje a je připraven a nebývá zaskočen.

Je třeba plánovat rodičovství, kariéru a v neposlední řadě také finance. Peníze nejsou všechno, ale bohužel bez nich je celá řada věcí nemyslitelná. Kladný vztah k získávání finančních zdrojů tedy rozhodně není projevem hamižnosti, ale naopak zodpovědnosti. Čím dříve se zbavíte přístupu „Dej bože lehko“, tím lépe. Pojďme se podívat na to, co v životě zaplatíte a nač byste rozhodně měli spořit.

Život je plný investic

Pořízení bydlení, které se neobejde bez hypotéky. Zařízení do bytu. Svatba. Založení rodiny. Není to jen výbavička, je to spoření, které je vhodné dítěti pořídit, protože peníze dělají peníze a je to čas, který je dokáže vhodně zúročit. A další investicí do dětí je pak vzdělání. Všichni víme, že vzdělání se jako bezplatné jenom tváří. Každý rodič, který platil dítěti vysokoškolské studia i s kolejí o tom ví své. A to nemáme na mysli jen školu, ale také volnočasové aktivity. Každý finanční poradce apeluje na to, že každá rodina by měla mít finanční rezervu pro strýčka příhodu.

Dlouhodobá nemocenská, nezaměstnanost, to vše jsou situace, s nimiž člověk nepočítá, ale na něž by měl být připraven prostřednictvím úspor, které by měly být schopny pokrýt alespoň půlroční výpadek příjmů. A v neposlední řadě, je třeba, abychom včas mysleli na důchod, pokud nechceme v tomto věku vyloženě živořit. Uznejte, to vše se bez průběžného a zodpovědného plánování rozhodně neobejde.