Výjimečná role i bolest prvorozených

Když se narodí, všichni jsou z něj unešeni. Mladá dvojice na svém prvorozeném poznává a učí se, co to vlastně obnáší být rodiči. Pro babičku a dědečka je to zase první vnouče, které musí být náležitě rozmazlováno. A toto dokonalé a všemi tak milované dítě náhle zasáhne příchod mladšího sourozence.

Nedá se říci, že prvorození jsou inteligentnější, ale často schopnější než jejich mladší sourozenci, protože se musí více snažit. I v historii přecházely všechny povinnosti a starosti vždy na nejstarší dědice. A tak jsou tyto první děti hnány v životě vpřed zvláštní nevysvětlitelnou silou.
 
ZTRÁTA VÝSADNÍHO POSTAVENÍ
Tím, že dáte svému dítěti sourozence, ho do budoucna velmi obdarováváte. Už nikdy nebude v životě samo, bude si mít doma s kým hrát a v dospělosti bývá brácha nebo ségra tím nejlepším přítelem, pomocníkem i rádcem.

Neočekávejte však od svého prvorozeného automatickou pomoc s miminkem, naopak očekávejte žárlivost. Dítě ztratí svůj vnitřní klid, protože najednou je tu někdo, o koho se musí maminka starat a dokonce mu věnovat více času než jemu.

Už není jediným mazlíčkem, musí být zticha, když miminko spí, musí ustupovat a slevovat ze svých požadavků. Některé dítě si začne myslet, že musí být dokonalé, a to jej velmi přetěžuje. Jiné se zase dělá neviditelným, aby nepřidělávalo starosti, ale v srdci má smutek.
 
CO TRÁPÍ PRVOROZENÉ DĚTI:
·         bytostná potřeba být ve všem nejlepší a nedělat chyby
·         obava, že je okolí má méně rádo
·         pocit, že si musí lásku zasloužit

Bude chvíli trvat, než prvorozené dítě zjistí, že jeho sourozenec není nepřítel, ale bezva kamarád a že i on se v pozici mladšího často cítí ve stínu svojí starší hvězdy, která už toho tolik umí a zná.
 
ČÍM VYNIKAJÍ, KDYŽ VYROSTOU:
·         větší schopností uplatnit se v životě a uhájit si svůj vlastní prostor
·         ctižádostí, velkým pocitem odpovědnosti
·         silným dodržováním rodinných tradic